Jestem ze wsi i to mój atut

Rolnictwo to wieś i biznes na obszarach wiejskich. Jestem ze wsi i to mój atut, bo znam dobrze problemy rolników, przedsiębiorców ale i ekologów.
Trwają konsultacje społeczne projektu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Pierwszy etap konsultacji dokumentu zakończył się w lutym.
Wśród dziewięciu celów szczegółowych WPR, w mojej ocenie najważniejszy jest pierwszy – wspieranie godziwych dochodów gospodarstw rolnych i ich odporności w całej Unii w celu zwiększenia bezpieczeństwa żywnościowego.
Żywność zdrową, bogatą w składniki odżywcze polscy rolnicy produkują od wielu lat i w tym powinniśmy ich wspierać ułatwiając rozwój działalności gospodarczej na obszarach wiejskich i poprawiając pozycję rolników w łańcuchu wartości. W ten sposób przyciągniemy też młodych rolników (i zachęcimy do innowacyjności). WPR zakłada promowanie zatrudnienia, wzrostu, włączenia społecznego i rozwoju lokalnego na obszarach wiejskich, w tym biogospodarki. 
Małe gospodarstwa rolne same nie poradzą sobie z wyzwaniami współczesności.

Od pola do stołu

Wśród promowanych haseł Nowego Zielonego Ładu ja stawiam na strategię “od pola do stołu”, w której ważne jest współdziałanie gospodarzy.
Bardzo ciekawym projektem jest „Pomorski e-bazarek”, który od kilku lat udanie realizuje PODR w Lubaniu. „Pomorski e-bazarek” to strona internetowa, umożliwiająca  sprzedaż lokalnych produktów i usług bez udziału pośredników.
Mamy na naszym terenie grupy i zrzeszenia producentów. Uważam, że należy je mocno wspierać w systemie produkcji, przetwórstwa, dystrybucji i sprzedaży żywności (w ramach krótkich łańcuchów dostaw) do jak największej grupy konsumentów.  
Najważniejszymi korzyściami działania w Grupie Producentów Rolnych są: wspólne zarządzanie, ograniczenie liczby pośredników, wyższe jednostkowe przychody członków. Dzięki GPR rolnicy mogą uzyskać lepsze ceny za swój dobry jakościowo towar oraz realizować wspólne inwestycje i użytkować maszyny. Ważna jest też możliwość wspólnej dostawy towarów oraz promocji produktów.
Przykładów wspólnych działań wiele. Oprócz największej u nas grupy ekologiczej BIO-Pomorze. działają m.in. FARMA Parma; Stowarzyszenie Wdzydzko-Charzykowska Lokalna Grupa Rybacka „Mòrénka” (lider grupy operacyjnej „Chojniki Koszyk”); Chrup na zdrowie i Kaszubska Manufaktura Smaków (KMS) złożona z kaszubskich rolników i hodowców produkujących wysokiej jakości produkty ekologiczne. Poprzez nowoczesne kanały komunikacji KMS dociera do klientów, z miasteczek i wielkich miast, z żywnością i produktami najwyższej jakości. Dzięki pominięciu pośredników uzyskuje najlepszą cenę. Podobnie działa Pomorska Manufaktura Smaków. Koncepcję „od pola do stołu” realizuje Konsorcjum Folwark Pomorski (KFP). To grupa rolników ekologicznych z okolic Bytowa, zajmująca się uprawą roślin oraz hodowlą bydła mięsnego rasy Limousine. Zarówno gospodarstwa jak i przetwórstwa zrzeszone w KFP posiadają certyfikaty rolnictwa ekologicznego.
Jako mieszkaniec wsi, radny i działacz społeczny, znam dobrze problemy środowiska wiejskiego, rolników, przedsiębiorców i będę wspierał wszystkie inicjatywy prowadzące do poprawy dochodów gospodarstw rolnych i do zwiększenia bezpieczeństwa żywnościowego naszej Ojczyzny.

About the Author